İş Geliştirme Aparatı

Üye Ol


Vizyon: Dış Ticareti Bilerek Kapsamlı Düşünmek

 Hepimizin bildiği gibi dış ticaret sektörü, ülkelerin lokomotif sektörlerinden biridir. Ülkeler arası tedarik zincirinin lojistik ile birlikte olmazsa olmazıdır aslında. Tedarik zinciri onunla bir değer zinciri halini alır.  Tabi ki; dış ticaret, bu zinciri yalnız başına değerli hale getirmez. Bir de lojistik gibi bir ortağı vardır bu yolda. İkisi birlikte çalışırlar bu önemli ve zorlu görev üzerinde.  Yani; yalnızca dış ticaret bilmek yetmez tedarik zinciri üzerinde. Kapsamlı düşünerek; dış ticaret, lojistik ve lojistiğin tüm fonksiyonları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

     Kapsamlı düşünmek aslında hayatımızın her alanında başarı için önemli değil midir? Kapsamlı düşünmek, ileri görüşlülüktür, geniş bir amaç (vizyon) sahibi olmaktır, küçük hesaplar peşinde koşmamaktır. Böyle olduğu zaman bir bütünün tamamını görmek fırsatını yakalamaz mıyız, önemli ve istenen olmaz mıyız?

     Dış ticaret, firmaların büyüdüklerinin veya büyümeye başladıklarının bir göstergesidir diğer yandan. Üretim yapan firmalar, ürünlerini iç piyasa dışında dış piyasaya sürerek gelirlerini artırma imkânına sahip olurlar. Sadece gelirleri mi artar bu firmaların. Dünya çapındaki itibarları, ürünlerinin bilinirliği, makro anlamda ise ülkelerinin kazançlarının ne olduğu ise saymakla biter mi… Fakat dışarıdan kolay gibi görünen bu süreç, bilgi ve çok titiz bir çalışma gerektirir. Kapsamlı düşünmeyi, geniş bir vizyon sahibi olmayı, dış ticaret ve lojistiği çok iyi bilmeyi gerektirir bu son derece önem arz eden sektörde başarılı olabilmek.

     Peki bizim çoğu firmamızın durumu nasıl biliyor musunuz? Kısaca; içler acısı. Ne kapsamlı düşünmek var, ne bilgi sahibi olma çabası dolayısıyla önemli ve istenen olmak isteği. Örneğin; firmalarımızdan biri ile yaptığım bir görüşmeden aklımda kalan bir not. Firma ithalat yapacağını, fakat karşı firmayı da tanımadığını da belirterek; ihracat firmasını tanımayabiliriz, olsun, peşin ödeyeceğimiz kısmı öderiz üzerine mal gelirse ne güzel, gelmez ise de giden şu kadar dolarımız olur en fazla ne var bunda zihniyetindeler. Üstelik yaptığımız tüm bilgilendirmelere rağmen bu yolu seçmeleri gerçekten tuhaf. Böyle ticaret yapıldığı nerede görülmüş. Hem de bu aklımda kalan örneklerden sadece biri. Daha neler var neler.

     Bu lokomotif sektörde vizyon, kapsamlı düşünerek tedarik zincirinin bütününü görmek ve bu tedarik zinciri içinde önemli ve talep gören bir oyuncu olmak olmalı. Dış ticaret ile ilgilenecek firmalarımız için öncelikli olan bunu çok iyi anlamalarıdır.

ÜMİT SEÇKİN
GELİŞİM ÜNİVERSİTESİ
DIŞ TİCARET VE LOJİSTİK BÖLÜMÜ
ÖĞRETİM ÜYESİ


Diğer Yazılar